Dobříšské hřiště Boženy Němcové ve čtvrtek 20. 4 oslavilo Den Země. Letošní ročník se věnoval tématu „stavby ve všech podobách“ a jeho cílem bylo mimo jiné seznámit (nejen) přítomné děti, z čeho všeho se může postavit obydlí.

Návštěvníky Dne Země neodradilo ani studené čtvrteční počasí, které tuto akci provázelo, a s chutí se dali do plnění úkolů. Den Země byl určen především pro děti z místních mateřských školek, ale přítomni byli také gymnazisti z Gymnázia Karla Čapka, kteří si pro děti připravili informace o různých typech staveb v přírodě i ve městě – mraveništi, ptačím hnízdě, bobří hrázi, pyramidě, iglú a rodinném domku a poutavě je předávali účastníkům. Zástupci Vodohospodářské společnosti Dobříš umožnili dětem pohyb v lanovém parku, představili části vodovodního a kanalizačního potrubí a stavební stroje a nabízeli dobříšskou pitnou vodu k občerstvení. Pracovníci Dokasu Dobříš si připravili k prezentaci zase jinou stavbu – teepee, včetně funkčního ohniště, kde bylo možno se ohřát a za zvuků bubnů zpívat indiánské písně. S dobříšským Skřítkovem se stavěly vysoké věže a jiné stavbičky.

Radost budoucím malým truhlářům a řezbářům, udělala společnost Colloredo-Mansfeld, která přímo na místě sestavila příjemné dřevěné posezení a děti si mohly zkusit také práci se dřevem. Posezení firma věnovala občanům města Dobříše.

Na dobříšském hřišti také vyrostly dvě velké nafukovací atrakce v podobě skluzavek – a to obří lední medvěd s tučňáky a iglú a nafukovací kombajn. O oba obry byl obrovský zájem.

„Společně jsme prožili hezký den, věnovaný zejména dětem a životnímu prostředí. Ukázalo se, že i když tématem jsou stavby, nemusí být vidět žádný panelák, cihla, tvárnice či střešní taška. Že nejkrásnější stavby jsou ty nejjednodušší a ty, které tady byly dávno před námi a postavit je není složité. Věříme, že akce přinesla i poučení a pomohla k zamyšlení, jak se máme k okolí svého bydliště chovat,“ prozradila Ing. Alena Harmanová, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí

Co je den země?

Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22. dubna. Tento svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti, 21. března a oslavovaly příchod jara. V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí.

zdroj: Ing. Alena Harmanová, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí

Facebook Comments