V září 2017 otvírá Dítě v lese v obci Mokrovraty Základní lesní komunitní školu pro děti od první do páté třídy. Od dárců potřebovala vybrat dostatečné množství finančních prostředků, což se opravdu podařilo.

Děti se těší na Lesní školu I foto: archiv Dítě v lese

O výsledku sbírky a plánech do budoucna nám podrobnosti prozradila Barbora Pecháčková Uchytilová, průvodkyně dětí v současné lesní školce.

Kolik finančních prostředků se celkem podařilo vybrat?

Žádali jsme 150 000 Kč a nakonec se nám sešlo neuvěřitelných 201 000 Kč! Máme z toho obrovskou radost. Doufali jsme, že se to podaří, ale výsledek myslím i mnohé zasvěcené rodiče příjemně překvapil.

Co za vybrané peníze pořídíte?

V tuto chvíli čekáme, kolik peněz reálně dostaneme po odečtení všech poplatků a nákladů, ale pomalu se nám v hlavě skládá seznam nejdůležitějšího vybavení naší nové krásné jurty. Budou to především kamna, dřevěná podlaha, základní nábytek a podobně. Děti už se moc těší, že zbydou peníze i na jedinečnou dřevěnou kuličkovou dráhu, na které se budou učit své stavitelské schopnosti. A pokud by ještě něco zbylo, rádi bychom do začátku z darů také možná podpořili plat pedagogů, pokud se nepodaří pokrýt z příjmů, což by nám velmi pomohlo.

Chcete něco vzkázat dárcům?

Naše vděčnost každému, kdo jakoukoliv částkou náš projekt podpořil, je opravdu veliká a upřímná. Původně jsem si myslela, že nás podpoří především naši známí a sympatizanti z nejbližšího okolí. Ale to, že projekt oslovil i veliké množství pro nás neznámých lidí, to mě obrovsky potěšilo.

Ale nedostali jsme jen dary v podobě peněz. Náš projekt také podpořilo například zahradnictví Inflore, které nabídlo keře na zahradu, Mlýn Bohutín, který poskytl mouku na chlebové odměny a LeoMax Media poskytli zdarma reklamu projektu.

Je to pro mne nejen veliké povzbuzení do další práce, ale také závazek, který mi už nedovoluje z tohoto úžasného rozjetého vlaku vystoupit.  Zároveň bych také dárce chtěla moc poprosit o trpělivost. Je jich opravdu hodně, takže bude chvilku trvat, než se všemi vykomunikujeme předání našich odměn.

Také se moc těším na to, až začneme v jurtě s dětmi pracovat, protože když si představím, z kolika úžasných darů se naše jurta skládá, věřím, že proces učení bude úplně jiný, než kdybychom jednoduše zašli do banky a peníze si půjčili. Takže ještě jednou veliké díky!

Jak probíhal zápis do školy?

Zápis se nijak zásadně nelišil od zápisu na jiných základních školách. Snad jen s tím rozdílem, že neprobíhal ještě v jurtě, ale v dobříšské čajovně. Do budoucna se ale těšíme, že jej budeme koncipovat jako takovou lesní přechodovou slavnost pro nově příchozí děti.

Kolik přišlo zájemců?

V tuto chvíli máme šest zapsaných prvňáků, ostatní děti totiž k zápisu nemusejí přijít z toho důvodu, že již jsou zapsaní na jiných školách a budeme nyní jednat o přestupech. Celkově to zatím vypadá na deset dětí, ale uvidíme, možná už v září budeme mít naplněnou kapacitu, tedy patnáct lesních dětí, na které se už moc těšíme.

Facebook Comments