Přinášíme příběh kočičky Maninky, která si prožila krušné časy a nyní čeká na nový domov. Také v článku najdete důvody, proč je kastrace koček tak velice důležitá a pomáhá zlepšit jejich životní podmínky. Kastrace koček opravdu není týrání!

Maninka se těší na teplý pelíšek I foto: Jana Kuzniková

Kočička Maninka se do depozita dostala poté, co se paní v Nové Vsi rozváděla a musela se z baráku přestěhovat do bytu. Čtyři napůl venkovní kočky putovaly k nám, čtyři do Azylu Tylda a dvě siamské kočky si vzala s sebou. Kočky byly zablešené, neodčervované a neočkované.

„Maninka má holé bříško a neustále se olizuje a okusuje, po odblešení a odčervení to pokračuje, dostala vitamíny a kortikoidy, pokud ani to ten problém nevyřeší, bude to psychika,“ říká Jana Matoušová ze Srdečních záležitostí. „Rozvod manželů byl drastický, hádky a fyzické násilí, které věčně řešila policie, prostě toto vše se na psychice kočky velmi podepíše, a těžko říci, co vše se tam ještě vůči kočkám odehrávalo, protože manžel paní je nesnášel. Maninky setřička byla už v tak zbídačeném stavu, že i když jsme jí měly tři dny na klinice, zachránit se jí nepodařilo.“

Maninka bude po vyloučení zdravotních potíží nabídnuta k adopci do klidné domácnosti s velmi laskavým přístupem. To je momentálně jediné řešení jejího stavu. Je testovaná na FIV a FELV, vše negativní. Je tříletá a moc veliký mazel, závislý na budoucím pánovi.

Proč je kastrace důležitá?

Často se nás lidé ptají, proč kastrace, myslí si, že je to proti přírodě. Kočky jsou přemnožené – o tom není pochyb, jak je to možné, když dříve se nekastrovalo, že to tak nebylo? Dříve se totiž kočce nechávalo jedno, dvě koťata a ostatní se nehumánním způsobem zabila. Také bylo více divokých zvířat (kuny, lišky), které často koťata vzala a ‚zužitkovala‘.

Dnes je jiná doba, nehumánně už sotva narozená koťata zabíjí málokdo, a tak má kočka vesele koťata dvakrát ročně, a to v počtu od čtyř do osmi koťat. A ty koťata zabřeznou již po prvním mrouskání a kolotoč jede dál. Často koťata týráme už tím, že nepřežijí, nejhorší jsou názory, ono se k někomu zatoulalo a oni si ho určitě nechali a tak dále. Není to tak, většina koťat umře v bolestech, protože ti obrovští milovníci zvířat, co jsou proti kastracím, klidně nechají koťata neodčervená, se svrabem v uších a se záněty v očích. To jsou nejčastější problémy.

Když pomineme, že u venkovních koček není očkování až tak důležité, tak odčervovat je třeba, a to už v případě koťat i s matkou pár týdnů po narození. Po 14 dnech vše alespoň dvakrát opakovat. Čistit uši, odblešovat, protože kočičí blechy způsobují v srsti často alergické reakce. Jak může být šťastná kočka, kterou neustále něco bolí a svědí? Asi moc nemůže.

Je potřeba, aby si lidé sáhli do svědomí, kastrace není týrání, ale zabraňuje šílenému umírání nemocných koček a koťat na ulici, kdy začervení jedinci mají škrkavky i v plicích, a dobrá péče i o byť venkovní kočku je postavená minimálně na pravidelném odblešení a odčervení. Toto vám vysvětlí každý průměrný veterinář, mávnout rukou na tím, že kočky si poradí, je dle nás hyenismus.

S péčí o kočku je to jako s každým zvířetem, člověk se musí starat – o ty venkovní alespoň popsaným minimem, o ty bytové o mnoho více, ale to rozebereme u dalšího kočičího příběhu.

Zdroj: Jana Kuzniková

Facebook Comments