Dnes vám představujeme dvě úžasné kočičí dámy. Jsou mazlivé a přítulné, bohužel zdravotně na tom zatím nejsou nejrůžověji, ale hned po uzdravení budou hledat domov plný lásky a péče.

Amálka a Elzička I foto: Srdeční záležitosti + rflktr

Obě kočičky se potulovaly po jedné vesnici u Nového Knína. Při přijetí Jana Matoušová – z kočičího depozita – zjistila, že přestože mají kočičky velmi špatnou srst, svrab v uších a jsou hubené, jsou obě březí.

Elzička je asi roční a pokud se březost potvrdí, porodí u nás koťátka, u toho bude odčervena a vyléčí se svrab, půjde na kastraci a očkování, a pak bude hledat nový domov.

Amálka je asi dvouletá, a i když její březost byla potvrzena ve vysokém stupni, Janče se nezdála, a tak putovala ihned na veterinu. Tam se zjistilo, že opravdu něco není v pořádku, a tak i přes vysoký stupeň gravidity musela na kastraci. Při té se potvrdila ruptura břišní stěny staršího data a špatně zhojená pánev, porod by byl velikým rizikem a břišní stěna by při něm s největší pravděpodobností praskla. Amálka bude k adopci ihned po doléčení,“ říkají Srdeční záležitosti.

Obě kočičky i případná koťátka se už teď těší na opravdu hodné páníčky, kteří si budou takto vymazlené kočičky hýčkat.

Proč záchranáři šílí, když slyší, že chcete od své kočky koťata? K tomu více Srdeční záležitosti:

Vaše kočka je pro vás prostě ta nejkrásnější, nejchytřejší, nej, nej, nej. My to chápeme, dokonce i to, že pokud člověk hrůzu s přemnoženými kočkami nevidí na vlastní oči, neumí si představit, jak velký problém to je a jak moc zvířata trpí.

Snad se nám podaří alespoň někomu otevřít oči!

O mýtu, že kočka musí mít alespoň jednou za život koťata, vyšla už spousta článků. Opravdu nemusí! Výzkumy jasně ukazují, že prevencí obávaných hnisavých zánětů dělohy u koček nejsou koťata, je jím pouze kastrace.

Určitě ale největší motivací, aby vaše kočka měla koťátka, je ta, že si jedno necháte. To je sice hezké, ale vaší kočce se nenarodí jen jedno a co potom ty ostatní? Některé si možná vezmou vaši známí, ale ruku na srdce, vykastrují je, a zabrání tak velikému množství koťat rodících se geometrickou řadou? Podle našich zkušeností spousta z nich skončí na ulici.

Říká se, že je divokým kočkám krásně. Není to bohužel pravda.

Asi by jim krásně bylo, kdyby je nesžíral svrab, blechy, klíšťata… Při odchytech pro kastrační programy jsou kočičky těchto parazitů plné. Co to potom je za život? Plný svědění, drbání a vylysalé kůže. O často vyhublých začervených kočkách nemluvě. Kočky mohou mít také kočičí AIDS a umírají pak ve velkých bolestech. Často mají neošetřené úrazy, kdy je opět celý život všechno bolí či pomalu umírají.

Velmi často se ale setkáváme s tím, že chovatelé nevědí, že koťata je potřeba i s matkou odčervovat již ve velmi brzkém věku. Jinak totiž často koťátka na začervení umřou, ani vlastně nezjistíte proč, ale ono je to dost bolí a je to vůči nim bezohledné. O svrabu, který se vyskytuje u 80 % venkovních koček nemluvě, uši si mohou udrbat, ale co je jim to bez pomoci platné. Nemluvě o střevních virech, které koťata často nepřežívají a nedá se tomu předběžně zabránit.

Běžný člověk si možná ani nevšimne a nás tato situace velmi trápí.

Kočky jsou krásné, leč velmi přemnožené a my jsme toho názoru, že každá jedna z nich si zaslouží domov plný lásky, pomazlení, nebo alespoň život bez bolesti a svědění.

Nejvíce nás ale trápí, když nejste schopní vidět, že dalším množením přispíváte k již tak přeplněným azylům a útulkům, které praskají ve švech.

Kam s ním?

Denně volají lidé, že jsou tam a tam bezprizorní kočky a koťata, ale kam je dát? Karantény nejsou nafukovací, kočky mají spoustu nemocí, a tak je nelze prostě jen tak dát k ostatním, již zaléčeným kočkám, nebo k těm, které jsou již zbaveny parazitů. Ano, jsme často naštvaní, loňská sezona byla hrozná, všechny útulky a azyly hlásily nadstavy. Plno začalo být již před začátkem této, ale teprve teď začne ten neuvěřitelný kolotoč, právě s narozením jarních koťat.

Nikoho neobviňujeme, jak by se snad mohlo zdát, i my jsme kdysi o tomto tématu neměli ani tušení. Přesto, pojďme se všichni zamyslet a zkusit jednu jedinou věc. Než své kočce pořídíte koťata, oslovte nejbližší kočičí útulek, či depozitum, vezměte si domů nemocnou bezprizorní kočku, či opuštěná koťata, a zkuste pomáhat.

Snad po přečtení tohoto článku pochopíte, proč se tak často zlobíme, když zveřejníte informaci, že hledáte fešáka pro svojí mourinku, či že vaše kočička čeká koťátka a vy je darujete.

Moc děkujeme za každého človíčka, který se na to podívá ze strany těch trpících koček a nás, kteří se jim snažíme pomoci.

Prosíme, kastrujte.

Facebook Comments