Dle zpráv bylo na Dobříšsku během úterý naměřeno 40 °C a meteorologové i na nadcházející dny slibují tropické teploty. Tedy ideální stav vyrazit k vodě. Kromě předpovědi pro nadcházející týden a kvality vody v jednotlivých oblastech vám tak přinášíme i tipy, kde se dobře zchladit.

Ilustrační foto I zdroj: rflktr

Předpověď pro nadcházející dny:

 • Po: denní teploty    29/34 °C
 • Út: denní teploty     32/38 °C
 • St: denní teploty     28/34 °C
 • Čt: denní teploty     29/34 °C
 • Pá: denní teploty    32/38 °C
 • So: denní teploty    33/38 °C, oj. na JV až 40 °C
 • Ne: denní teploty    29/35 °C
 • Po: denní teploty    29/35 °C

Zdroj: Včasné varování

Orlík

Objemem zadržené vody se nádrž Orlík řadí na první místo v České republice. Přehrada patří také mezi nejtenčí přehrady na světě. Zároveň je ale jedním z největších, nejvyšších a nejmohutnějších článků v řetězu vltavských přehrad.

Navzdory předchozím výsledkům bylo zjištěno, že kvalita vody je v této oblasti velice dobrá. Klesl obsah sinic a voda na všech čtyřech hlavních koupacích lokalitách byla Krajskou hygienickou stanicí Středočeského kraje ohodnocena známkou 1. Dle stanice se jedná o výjimečný stav.

 • VN Orlík – Popelíky (vzdálenost od Dobříše: 25 km)

Koupací oblast leží u zátoky nejblíže k Orlické přehradě. Koupat se můžete v příjemném prostřední ohraničeném vzrostlou zelení s  pozvolným vstupem do vody. Písčitá pláž přechází v travnatý udržovaný porost.

Voda je vhodná ke koupání. Známka dle Krajské hygienické stanice 1.

Orlík Popelíky I foto: rflktr

Koupací oblast leží na travnaté planině s ojedinělou vzrostlou zelení mezi zátokami Trhovky Bor a Trhovky. Oblast je od břehu  ohraničená borovými lesy. Zbylá část zátoky je využívána k individuální rekreaci. Jde o největší tábořiště ve Středočeském kraji s největší návštěvností.

Voda je vhodná ke koupání. Známka dle Krajské hygienické stanice 1.

 • VN Orlík – Lavičky

Veřejné tábořiště na levém břehu Orlické zdrže ohraničené lesy nabízí písčitou pláž s pozvolným vstupem do vody.

Voda je vhodná ke koupání. Známka dle Krajské hygienické stanice 1.

 • VN Orlík – Podskalí

Podskalí je místem, kde se nepravidelně střídá kamenitý terén s menšími plochami řídkého seskupení borových hájků s travnatými plochami s nízkými keři. Písčitá pláž v zátokách nabízí pozvolný vstup do vody.

Voda je vhodná ke koupání. Známka dle Krajské hygienické stanice 1.

Slapy

Přehrada Slapy byla postavena v roce 1950 a dosud je pátou největší přehradou v republice. Okolí nádrže nabízí spoustu krásné přírody včetně vodních ploch vhodných ke koupání.

V koupací oblasti Slapy je kvalita vody velice dobrá. Pouze v oblasti Županovic je zaznamenáno mírné zhoršení způsobené sníženou průhledností – vlivem nárůstu fytoplanktonu. Omezení pro koupání však nebylo vydáno.

Teplota vody u hráze se nyní pohybuje kolem 25 °C.

 • VN Slapy – Županovice (vzdálenost od Dobříše: 14 km)

Oblíbená oblast pro koupání a rybaření, která se nachází na levém břehu slapské přehrady. Pláže jsou travnaté, přístup do vody je s postupným písčitým přechodem, po vybudovaných schodech či kamenech. Nachází se zde menší dětské hřiště, hřiště na volejbal i půjčovna lodiček. Pláž není vybavena hygienickým zázemím.

Voda je vhodná ke koupání. Hodnocená jako: zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody. Ohodnocena známkou 2.

Županovice I foto: rflktr
 • VN Slapy – Ždáň (vzdálenost od Dobříše: 20 km)

Ždáň nabízí písčito-travnatou pláž s pozvolným přístupem do vody. Také několik stánků s občerstvením, restaurace, půjčovnu lodiček a autokemp. V dosahu je také lanové centrum a tenisové kurty.

Voda je vhodná ke koupání. Známka dle Krajské hygienické stanice 1.

 • VN Slapy – Živohošť (vzdálenost od Dobříše: 36 km)

Koupací oblast je vhodná pro koupání rodin s malými dětmi pro pozvolný vstup do vody a písčité a travnaté pláže. Oblast disponuje vhodnými podmínkami pro provozování vodních sportů.

Voda je vhodná ke koupání. Známka dle Krajské hygienické stanice 1.

 • VN Slapy – Nová Rabyně (vzdálenost od Dobříše: 26 km)

Oblast je vhodná pro koupání rodin s malými dětmi díky pozvolnému vstupu do vody. Pláž je písčitá a travnatá. Oblíbeným cílem cestovatelů je také zdejší autokemp.

Voda je vhodná ke koupání. Známka dle Krajské hygienické stanice 1.

 • Měřín (vzdálenost od Dobříše: 26 km)

Koupací oblast Měřín se nachází na pravém břehu Slapské přehrady. Nabízí travnatou, místy písčitou či štěrkovou pláž s pozvolným vstupem do vody

 

Měřín I foto: Iveta Šedivá
 • Cholín (vzdálenost od Dobříše: 16 km)

Cholín je pro svou vhodnou polohu a přírodní podmínky hojně využívanou rekreační zónou. Oblíbeným místem majitelů hausbótů a také rybářů. Vstup do vody je pozvolný, dno vody je písčité. Na mělčině najdete i písečné plochy, jinak je pláž travnatá. Stín můžete najít ve zdejším kempu nebo pod stromy, které se táhnou přibližně půl kilometru podél pláže. Kemp nabízí jak občerstvení tak další sportovní vyžití a například i půjčovnu slunečníků.

Voda je vhodná ke koupání. Známka dle Krajské hygienické stanice 1.

Cholín I foto: Iveta Šedivá
 • Kymevo Hrachov (vzdálenost od Dobříše: 22 km)

  Koupaliště se nachází v údolní nivě potoka Brzina v blízkosti obce Hrachov. Jedná se o betonovou nádrž obdélníkového tvaru o rozměrech 20 x 10 m se svažujícím se dnem. Okolí nádrže je zatravněno.

  Voda je vhodná ke koupání. Známka dle Krajské hygienické stanice 1.

 • Koupaliště Obecnice (vzdálenost od Dobříše: 22 km)

Můžete se také vydat do Obecnice, kde je betonová nádrž bez recirkulace se stálým průtokem vody, napájena povrchovou vodou z Obecnického potoka. Betonové dno nádrže je upraveno s pozvolným spádem pro plavce a neplavce.

Voda je vhodná ke koupání. Známka dle Krajské hygienické stanice 1.

 • Přírodní biotop Jince (vzdálenost od Dobříše: 18 km)

V Jincích můžete navštívit přírodní koupaliště se systémem přírodního způsobu čištění vody – takzvaný biotop. Ve Středočeském kraji je jediný svého druhu. Jedná se o vodní nádrž nepravidelného tvaru se dnem z nepropustné pryžové plachty zamezující komunikaci se spodní vodou. Vodní plocha je tvořena rostlnnou filtrační zónou (1 316 m2) a koupací částí (944 m2) s rozdílnou hloubkou. Kapacita nádrže 200 osob. V areálu najdete kiosek s občerstvením. Kolem nádrže zatravněná udržovaná plocha, jejíž součástí je volejbalové hřiště. Koupaliště můžete navštívit každý den od 9.00 do 22.00 hodin.

Voda je vhodná ke koupání. Známka dle Krajské hygienické stanice 1.

Biotop Jince I foto: archiv Biotop Jince
 • Hříměždice (vzdálenost od Dobříše: 16 km)

Takzvaný Kujalův lom (dle příjmení někdejšího majitele mnoha kamenolomů v okolí) využívali dříve armádní potápěči, dnes je zde jedno z nejoblíbenějších rekreačních míst, kde můžete skákat do vody z výšky až deseti metrů nebo se slunit na molu.

Lom Hříměždice I foto: rflktr
 • Nečín (vzdálenost od Dobříše: 12 km)

Nečín je známá několika zatopenými žulovými lomy – jedná se o lomy Jiráska, Špic a Vančátka.

Lom Jiráska je prvním lomem, kromě plavců je oblíbeným cílem i horolezců. O lomu Špic se říká, že je nejkrásnější. Kromě osvěžující vody se můžete potěšit pohledem na kvetoucí lekníny, díky nimž se lomu někdy také říká Leknínové jezírko. Není bez zajímavosti, že se právě zde natáčela scéna z pohádky Nesmrtelná teta. Vančátka je největší lom.

Nečín I foto: Místo pro život
Facebook Comments