Od pátečního odpoledne bylo v Jincích na Příbramsku rušno, konal se zde meeting Search and Rescue 2017, tedy praktické cvičení určené pro dvoučlenné týmy kynologů z organizací a složek IZS. Pořadatelé z Česká hasičská jednota Hasičský sbor Příbram Hasičského sboru Příbram ve spolupráci s partnery cvičení (mimo jiné dobrovolní hasiči, Vodní záchranná služba Příbram, IPRK – První pomoc prakticky) připravili celkem sedm cvičných zásahů, na které byly týmy vysílány v průběhu celé páteční noci a sobotního dne.

Psovodi-záchranáři museli mladému muži poskytnout první pomoc I foto: Šárka Spáčilová

Všechny zásahy byly připravené tak, aby v maximální možné míře simulovaly reálné situace, se kterými se psovodi-záchranáři mohou setkat. Základ cvičení tvořily zásahy zaměřené na vyhledání pohřešovaných osob v přírodním terénu a vyhledání osob v pobořených budovách. Pro zvýšení náročnosti cvičení na týmy čekalo i několik méně běžných stanovišť, jako lanový travers přes řeku nebo záchrana na vodní ploše jednoho z jineckých rybníků.

Muž žádal o pomoc u nehody traktoru

K prověření praktických dovedností z oblasti první pomoci sloužilo stanoviště zajištěné organizací IPRK. Týmy, které se pěšky přesouvaly k jinému zásahu, byly před obcí Čenkov zaskočeny mladým mužem, který je žádal o pomoc u nehody traktoru na přilehlé louce. Týmy pak musely, stejně jako při reálné nehodě, zjistit vážnost situace, předat potřebné informace dispečinku linky 155, a zejména poskytnout první pomoc těžce zraněné cyklistce, která zůstala zaklíněná pod obracečem připojeným za traktorem.

Zraněná cyklistka krvácela

Zraněná cyklistka masivně krvácela z otevřeného poranění na holeni a později u ní došlo i ke ztrátě vědomí. Instruktoři IPRK, kteří zásah zpovzdálí sledovali, nehodnotili jen provedení základních úkonů, jako účinné zastavení masivního krvácení či záklon hlavy a kontrolu dechu po ztrátě vědomí, ale i souhru, komunikaci a taktiku členů týmu při celém zásahu.

Týmy se musely rozdělit

Svědek nehody týmu sdělil i informaci o tom, že řidič traktoru se z kabiny vypotácel s tržnou ránou na čele a odešel kamsi do okolního terénu. Většina týmů se tak po poskytnutí první pomoci vážně zraněné cyklistce rozdělila, a zatímco jeden člen týmu dále hlídal stav cyklistky, druhý za použití svého záchranného psa prohledával blízké okolí nehody. Lokalizace traktoristy, který se nacházel na zarostlé mezi cca 100 metrů daleko, se všem týmům podařila, a tak mohli instruktoři IPRK zhodnotit i ošetření traktoristy a týmovou souhru po rozdělení dvojice.

Po simulovaném předání pacientů záchranné službě následovala na místě zpětná vazba od instruktorů IPRK, kdy vedle probrání postupu daného týmu často došlo i na dotazy k současným standardům a doporučeným postupům v první pomoci. Cílem stanoviště IPRK bylo zejména dát účastníkům možnost vyzkoušet si svoje reakce a schopnosti v reálně působící situaci, která s sebou nese i nemalou míru stresu, a lépe se tak připravit na případné skutečné zásahy.

Nejlepší výkony

S ohledem na soutěžní charakter meetingu patřilo k hodnocení stanoviště i přidělení bodového hodnocení. To se díky vysokému nasazení všech týmů a vyrovnaným výkonům pohybovalo u všech týmů nad 40 body z maximálních 60 bodů.

Nejlepší výkon v první pomoci na stanovišti IPRK předvedl tým v barvách hasičů – Pavel Málek (profesionální hasič u HZS Libereckého kraje) a Veronika Kosinová (dobrovolný hasič u SDH Horní Bříza), následovaný týmem ze Svazu záchranných brigád kynologů ČR ve složení Pavel Dymeš a Zuzana Mayerová.

Stupně vítězů v celkovém pořadí – Search and Rescue 2017:

  1. místo: Iva Drbohlavová a Lucie Čiperová, ZBK Pardubického kraje
  2. místo: Pavel Málek a Veronika Kosinová, HZS Libereckého kraje a SDH Horní Bříza
  3. místo: Martina Taterová a Jan Russe, ZBK Středočeského kraje

Foto galerie

Facebook Comments