Nejznámější dobříšský rybník Papež zamrzl a stal se diamantem v koruně města. Podívejte se na jeho křehkou zimní krásu a také na kouzlo části Dobříše rozkládajícího se kolem něj při pohledu shora.

Rybník Papež I foto: soukromý archiv

Rybník papež je napájený vodou z Brd a dříve býval tak čistý, že vodu z něj používal i městský pivovar. To bohužel už neplatí, ale na zlaté časy dobříšské plovárny vzpomíná nejeden obyvatel. K Papeži se jezdili koupat návštěvníci až z Prahy. Ještě dnes pamětníci vzpomínají na zázemí, které zde bylo – například skluzavka, převlékací kabiny či občerstvení. 80. léta byla koncem zlaté éry „papežského“ koupaliště, v pozdějších letech kvůli klesajícímu přítoku vody poklesla i její kvalita.

V posledních dnech rybník zamrzl natolik, že na něm lze bruslit, čehož obyvatelé hojně využívají.

První písemný důkaz o existenci rybníků  v Dobříši přichází z 24. června 1445, kdy došlo v důsledku povodně k protržení hrází a zaplavení obydlených částí a voda dle záznamů odnášela celé chalupy.

Video od nadšeného milovníka Dobříše

Autorem videa je znovu nadšený milovník Dobříše, přírody a brdských lesů, který ho připravil jako dárek pro obyvatele města a okolí.

Facebook Comments