V sobotu 22. července policisté kolem šesté hodiny odpolední přijali oznámení o pohřešování 79letého muže, který odjel na kole z chalupy na Milínsku. Muž měl odjet už v pět hodin ráno údajně na lov srnce, domů se ale nevrátil.

Ilustrační foto I zdroj: Pixabay

„Do pátrací akce byl nasazen i nový policejní dron, dále vzlétl vrtulník, postupně přijelo celkem dvacet kynologů z řad České hasičské jednoty HS Příbram a dalších spolupracujících kynologických organizací (Sbor dobrovolných hasičů Liteň, Zbůch, Hejnice, Rynholec, Horní Bříza, Záchranná brigáda kynologů Praha, Středočeského a Pardubického kraje), do pátrání se dále zapojily čtyři jednotky hasičů a také místní občané,“ uvedla por. Bc. Monika Schindlová, DiS., tisková mluvčí P ČR Příbram.

Muže se nakonec podařilo nalézt v neděli dopoledne krátce po desáté hodině. Nacházel se v zarostlém terénu pod hrází rybníka, kam spadl z kola, když se vyhýbal nějakému zvířeti, a nebyl se pak schopen sám zvednout. Sanitka ho následně přepravila do nemocnice k ošetření.

Zraněný cyklista si zavolal pomoc. Policisté ho však nemohli lokalizovat

Dne 18. července pátrali policisté společně s hasiči po zraněném cyklistovi, který si telefonicky přivolal pomoc, nebyl však schopen určit přesné místo, kde se nachází.

Těsně přes půl jednou odpoledne přijali na lince 112 tísňové volání. Cyklista jedoucí z kopce v Chráněné krajinné oblasti Brdy nezvládl řízení a přepadl přes řídítka. Při pádu si zřejmě zlomil nohu a nemohl chodit. Uvedl, že jel směrem od Obecnice na Octárnu. Na místo vyjely všechny složky Integrovaného záchranného systému a nejdříve projely dostupné lesní cesty v daném úseku, ovšem s negativním výsledkem.

„Policisté převzali komunikaci se zraněným mužem a díky místní znalosti se snažili upřesnit místo. Nakonec policisté spolu s hasiči z jednotek HZS Příbram, SDH Obecnice a SDH Příbram-Březové hory v počtu 19 příslušníků započali v rojnici prohledávat nepřístupný terén. Do akce měly být povolány další síly a dokonce nasazen i nový dron. Po necelých dvou kilometrech, po hodině a půl od oznámení, se jim podařilo cyklistu nalézt. Nacházel se na lesní pěšině. Posádka záchranné služby 65letého muže ošetřila a jednotky společně provedly jeho transport na nosítkách na vzdálenost asi jeden kilometr až ke zpevněné komunikaci.

Pátrací akce jsou většinou poměrně složité a náročné jak personálně, tak i na použití techniky, jedná se o rozsáhlé plochy k propátrání a často v nepřehledném terénu. Ve výše uvedeném případu bylo podstatné, že zraněný člověk měl u sebe nabitý mobilní telefon. Je také možné používat i lokátory osob. Jsou to poměrně malá zařízení, která se mohou umístit např. do kapsy u oblečení. Většinou má lokátor i SOS tlačítko, které může člověk v nouzi použít. Některá zařízení umožňují telefonické spojení na předvolená čísla. Je pak možné určit přesné místo, kde se osoba nachází, dohledat lze i historii pohybu. Lokátory mohou u sebe mít děti, vášniví houbaři nebo obdivovatelé přírody, kteří se mohou v terénu ztratit,“ uvedla por. Bc. Monika Schindlová, DiS., tisková mluvčí P ČR Příbram.

Facebook Comments