Budoucí maminky nejen z Příbramska budou moci rodit ve zcela novém prostředí. Oblastní nemocnice v Příbrami slavnostně otevřela nově zrekonstruovanou porodnici. Kromě vyšší kapacity lůžek nabídne především větší komfort pacientkám a personálu.

„Z těch 22 let, co v této nemocnici pracuji, jsem se 11 let snažil o novou porodnici. Dvakrát nám osud nepřál a dnes chci poděkovat těm, kteří nám pomohli. Jsem rád, že náš požadavek na rozšíření oddělení můžeme potvrdit narůstajícím počtem porodů v příbramské porodnici. Popřejte nám, prosím, hodně štěstí,“ řekl před přestřižením pásky primář oddělení MUDr. Petr Chudáček. Ten zastává filosofii rozumného porodnictví a vzájemné důvěry a komunikace. Pokud to stav matky a dítěte dovolí, je dán prostor i porodním plánům a individuálním přáním.

Nové porodní sály jsou prostorné a moderně vybavené. V koupelnách jsou sprchové kouty s masážními tryskami a v jednom dokonce i vana. Myšleno bylo i na tatínky, kteří mohou odpočívat v pohodlných křeslech s podnožkami.

„Dnes je v porodnictví běžné, že si klientky před porodem dopředu vybírají místo, kde budou rodit a jsem velmi rád, že dnešním dnem se budeme prezentovat jako nemocnice, která dokáže poskytovat porodní a poporodní péči 21. století,“ neskrýval nadšení ředitel Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Stanislav Holobrada.

A jak taková porodnice 21. století vypadá? Kromě špičkového přístrojového vybavení a zázemí pro personál je to například kompletně polohovatelné porodní lůžko, které umožňuje i porod vsedě. Speciální vyhřívané lůžko pro ošetření miminka, relaxační vana, která v první době porodní pomáhá ulevit od bolesti, výjimečně vybavený operační sál na císařské řezy, který umožňuje i v případě tohoto průběhu porodu přímý kontakt matky s novorozencem, prostorné poporodní pokoje, kde může být s matkou přítomen i tatínek, a to vše kompletně klimatizované.

„Chci se připojit s poděkování těm, kteří situaci přivedli k dnešnímu dni. Chci připít na to, aby se příbramská porodnice dál těšila velmi dobré pověsti a měla co nejvíc zdravých miminek a spokojených rodičů,“ popřál porodnici Mgr. Martin Kupka, náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví.

Celkové náklady na rekonstrukci činily 103,5 milionů korun. Většinu z nich financoval Středočeský kraj.

Pro budoucí maminky je do konce srpna 2017 připraven dárek – nebudou muset hradit poplatek za nadstandartní pokoj v nově rekonstruovaných pokojích poporodního oddělení. 

Facebook Comments