Stále častěji se v dnešní době objevuje problém, páry nemohou přirozeně počít dítě. Určitě znáte vyprávění ze života našich rodičů a prarodičů, kteří si v mládí na plese nebo diskotéce „dali jen pusu“ a šup, hned holka byla v tom. Dnes se ale páry i roky intenzivně snaží a nic…

MUDr. Jan Rapsa I foto: archiv JR

Počty neúspěšně se snažících párů narůstají s jejich věkem, přiblížil nám nejčastější problémy MUDr. Jan Rapsa: Za takovou hranici si můžeme stanovit věk 35 let. Do tohoto věku by měl mít každý již alespoň jedno dítě. S neplodností se můžeme setkat i u velmi mladých párů. Ty mají ale zase tu výhodu, že pro ně jsou šance na otěhotnění s metodami mimotělního oplodnění poměrně vysoké.

Odborně se jako neplodnost dá označit roční snažení při pohlavním styku dvakrát týdně. Proto se u většiny gynekologů setkáme s odpovědí, tak ještě počkejte, a když to nepůjde, tak se zastavte za rok. Víceméně mají pravdu, ale dle zkušeností doktora Rapsy páry čekají nerady. Na druhou stranu vyšetření lze zahájit kdykoliv. Například krevní odběry na hormonální profil, spermiogram nebo průchodnost vaječníků se dají udělat hned. Pokud se něco najde, není třeba dále zbytečně čekat, ale začít řešit.

Co je IVF / oplodnění ve zkumavce?

In vitro fertilizace, to znamená česky oplodnění ve zkumavce. Proto se vžila mezi lidmi hanlivá hláška „dítě ze zkumavky“. Dnes už tomu tak není, jelikož metoda byla nahrazena metodou ICSI (introcytoplazmatic sperm injection). Při ní se spermie nasaje do mikroskopické jehly a přímo se vpíchne do ženského vajíčka, tímto dojde k oplodnění. Z laboratorních metod v IVF objevených v poslední době je tato metoda považována za jednu z nejzásadnějších.

Pro každý pár se stanovují šance na začátku léčby individuálně a jsou páry, kde může být v ideálním případě až 70 %. Na druhou stranu jsou bohužel i páry, kde se bavíme o téměř nulových šancích. Jako průměr všech léčených je přibližně 30% úspěšnost.

Metoda oplodnění in vitro je indikována u párů, kde již po vyšetření známe nějaké příčiny sterility. Ta může být na úrovni vaječníků, jako například špatná kvalita oocytů, nebo jako neprůchodné vejcovody. Jiným problémem může být i polyp dutině děložní, či jiná patologie. V neposlední řadě může být neúspěch způsoben nedostatečnou kvalitou či životaschopností spermií.

Jako vedlejší účinky oplodnění in vitro v podvědomí veřejnosti jako hlavní riziko zůstává hyperstimulační syndrom, naštěstí v současné době existují léky, které dokáží v začátku tomuto stavu zabránit. Ostatní vedlejší účinky jsou minimální. Jednoduše řečeno se může žena cítit trochu jako v těhotenství, protože stimulační léčba se snaží podobný stav navodit.

Pro mimopražské zájemce je také možné provést celý IVF v sedlčanské ambulanci MUDr. Rapsy a to od vstupní konzultace a odběrů krve, přes ultrazvukového vyšetření, samotné stimulace a její kontroly. Na spolupracující pražskou kliniku ve finále stačí jet dvakrát, jednou na odběr vajíček a potom na zavedení embryí. V praxi to znamená dvě návštěvy v Praze pro ženu a jednu pro pána, zbytek proběhne v ambulanci.

Pokud vše půjde dobrým směrem, tak v měsíci září bude již dostupná metoda na zjištění průchodnosti vejcovodů a do konce roku budeme možnost odečítat spermiogram přímo v ambulanci.

Někdy páry vyšetření a případné další řešení problému s otěhotněním odkládají, protože se jim nechce dojíždět do Prahy. Velké kliniky mohou na nezasvěceného návštěvníka působit trochu jako neosobní továrny na miminka. Pokud se páry chtějí dojíždění vyhnout, je možnost vyšetření a případnou následující léčbu absolvovat v ambulanci v Sedlčanech. K její dostupnosti nám doktor Rapsa upřesnil: Služby jsou dostupné pro všechny pacientky v dojezdové blízkosti. Rozhodně není podmínkou být registrován v naší ambulanci. První krok pro každý pár je jen sebrat odvahu a objednat se na první konzultaci. Vždy je lepší, když přijdou oba z páru a slyší stejnou informaci. Je to pak i důležité pro další rozhodování.

Facebook Comments