Triatlonista a rodák z Dobříšska Honza Tománek zakončil sezonu dalším těžkým závodem, tentokrát se zúčastnil Pořeč triatlonu. Ptali jsme se ho nejen na samotný závod, ale i na hodnocení celé sezony, která pro něj byla ve znamení zasloužených úspěchů.

Jak ses těšil?

Vždycky se těším. K Poreč Tritlonu jsem ale přistupoval o něco lehkovážněji než k jiným startům, přece jen šlo o poslední akci roku a chtěl jsem si ji hlavně užít.“

Proběhla před závodem nějaká speciální příprava?

Neřekl bych. Příprava je již zaběhlá a rutinní záležitost. Do závodní destinace jsem přijel o několik dříve a v rámci možností jsem se snažil detailně prostudovat a natrénovat jednotlivé tratě.“

Plavalo se ti v teplém moři lépe než v amerických řekách?

Ano. Chorvatské moře je zpravidla velmi klidné a nemusel jsem se potýkat s proudy či vlnami. Teplota byla okolo 19 stupňů, což je pro plavání v neoprenu ideální teplota.“

Nebál ses žraloků?

Dotaz na žraloky jsem opravdu nečekal a přiznám se, že ani riziko útoku žraloka jsem si nepřipouštěl. Jako vyšší riziko jsem vyhodnotil možnost sednutí si na ježka při vstupu či výlezu z vody.“

Jak se ti jelo na kole?

Cyklistická část byla velmi těžká i když na první pohled vůbec nevypadala. V oficiálním popisu trati byl celkový výstup 1000+ hm, což se na první pohled oprávdu nezdálo, ale bylo to tak. Celkem se jely čtyři okruhy a v každém 250 hm což není málo. Jelo se mi dobře, ale v závěru mi rychle docházely síly.“

A co běh?

Běh byl mírně zvlnění, ale za to velmi technický s častými změnami tempa. Závodilo se na úzké pěší stezce a často jsem musel přizpůsobovat tempo ostatním závodníků, aby nedošlo ke střetu. S Výsledným časem běhu 1:15 hodiny jsem byl velmi spokojený.“

Proč myslíš, že jsi měl křeče?

Jednoznačně mi dala cyklistická část velmi zabrat a přechod mezi cyklistikou a během byl trošku utrápeny a křeče mě trápily až do půlky běhu.“

Je nějaký rozdíl mezi americkými a evropskými triatlony?

Myslím si, že se to nedá takto jednoduše zodpovědět. V Americe jsem stratoval na Mistrovství Světa, kdežto v Chorvatsku jsem jel menší závod. Poreč Triatlon byl určitě více přátelský a srdečnější, ale MS je zase prestižní záležitost, kde se musí počítat v vyšší motivovaností všech závodníků na cíl a vzájemnou rivalitou.“

Jak jsi s výsledkem spokojený?

Jednoznačně ano. Celkový čas 5:12:55 hodin beru jako skvělé zakončení letošní veleúspěšné sezóny. V Poreči šlo o opravdu těžký závod a svého výkonu si moc cením.“

Tohle byl tvůj poslední závod v sezoně?

Ano. Byla to poslední plánovaná sportovní akce, ale nevylučuji, že ještě někde budu letos startovat, ale nyní už jen pro zábavu a radost. Mám již splněno!“

Co bylo pro tebe v ttéhle sezoně největší výhra a co zase prohra?

Letošní rok byl opravdu jako z pohádky, v triatlonu jsem se stral Mistrem Světa v 70.3 Ironmanu a vybojoval jsem i bronz na Světovém poháru ITU v paratriatlonu. Osobně si nejvíce cením dokončeného Vasaloppet 90, protože to bylo opravdu tím nejnáročnějším, co jsem ve sportovním životě zažil.“

Je něco, co by jsi letos udělal jinak?

Letos sedlo vše jak mělo a jak jsem si přál, takže ne.“

Co plánuješ teď?

Nyní jsem si naordinoval 4 – 6 týdenní pauzu bez sportu, ale když bude počasí, určitě se na kole či formuli ještě svezu, ale již jen pro radost a dobrý pocit. Sportovec Honza Tománek bude sice odpočívat ale Honza Tománek v roli sportovního manažera bude mít na pilno, protože musím dořešit finanční pokrytí následujícího roku a celou strukturu následující sezóny.“

Jak budeš odpočívat?

Uvidíme, co mi manažerské povinnosti dovolí. Plánuji nějaké regenerační procedůry a hodně spánku, ale nevím, zatím to tak nevypadá!“

Co by sis přál příští rok a nebo i ve vzdálenější budoucnosti dokázat?

Podoba přístího roku je momentálně v plánování. Přemýšlím o orientaci na paratriatlon a snaze nominovat se na olympiádu do Tokya místo dlouhodobě preferovanému dlouhému triatlonu, ale uvidíme. Každopádně budu chtít bojovat o obhájení Titulu Mistra Světa v 70.3 Ironmanu.“