Přemýšlíte, co podniknout s dětmi o prvním jarním víkendu? Máme pro vás několik tipů, můžete se nechat inspirovat.
Čechova Stodola a Velikonoce
Čechova stodola v Bukové u Příbrami již šestým rokem připravuje pro své návštěvníky výstavy českých tradic a zvyků. Hlavní expozicí je výstava Starých pověstí českých, která probíhá v období od května do října.
Jarní období s sebou nese největší změny v přírodě a přináší nám též nejvýznamnější svátky tohoto období, a to Velikonoce. Stodola dostala novou jarní a velikonoční výzdobu.
Právě na tomto místě se můžete seznámit se zvyky, které jsou spojené s největším křesťanským svátkem, jakým jsou Velikonoce – a to od postních nedělí přes Pašijový týden až po pranostiky vázané k tomuto období.
Pokud tedy nevíte, co například znamená zelená stuha na pomlázce a zajímá vás to, je tato výstava pro vás jako stvořená.
Během návštěvy známé Čechovy stodoly můžete nejen obdivovat zdejší unikáty, ale i si sami něco vyrobit. Domů si tak můžete odnést třeba vlastnoručně vyrobené velikonoční dekorace.
Pokud bude hezké počasí, můžete si zarelaxovat na zahradě se zvířaty, kde nechybí ani koutek pro děti.
Čechova stodola je otevřené o víkendech v čase od 10.00 hodin do 16.00 hodin, v jiných dnech pak po domluvě.
Pohádkové dobrodružství s královnou Elsou a podvečerní prohlídka
Královna Elsa přijede opět na návštěvu do mníšeckého panství. Děti ji potkají při zábavné prohlídce slavnostních sálů, salonků a jídelen. Děti tak mohou zažít dobrodružství při hledání jejího kamaráda Olafa a při tom se i mimo jiné dozvědět, kde se přikládalo do kamen, co pili rytíři při hostinách nebo jak se zvonilo na služku. Po prohlídkách si společně s dětmi můžete ve výtvarném ateliéru vytvořit něco na památku a sestoupit do Kouzelného sklepení.
V sobotu 25. března začínají prohlídky s Elsou, a to od 13:15 a 14:30 hodin, na podvečerní prohlídku se můžete těšit od 16.00 hodin.
Loutková pohádka Špalíček
V kinosále příbramského Divadla Antonína Dvořáka budou v neděli od 16.00 hodin promítat první celovečerní loutkový film režiséra a animátora Jiřího Trnky, který se prosadil i jako malíř, grafik, ilustrátor, sochař a spisovatel. Snímek vytvořený pracnou ruční animací „okénko po okénku” vychází z knihy Mikoláše Alše Špalíček národních písní a říkadel.
Historická bitva u Sudoměře
Letos uplyne 597 let od slavné bitvy u Sudoměře, jedné z nejslavnějších bitev našich dějin. V tento den k rybníkům Markovec a Škaredý přitáhnou s vozy husité, pronásledováni křížovníky ze Strakonic a železnými pány z Písku. Diváci pak uvidí strhující příběh, kdy Jan Žižka s hrstkou husitů slavně zvítězil nad jízdou křížovníků a katolických pánů.
Rekonstrukce začínají od 14:00 a 16:00 hodin. Po celý den bude probíhat zajímavý program. Kromě dobového tábora a tržiště uvidíte šermířské souboje, rytíře na koních, krásné tanečnice i sokolníka. Těšit se můžete také na hry pro děti – jakými jsou střelby, boj na kládě či dřevěný klikotoč.