Na okraji brdských lesů ležící obec Voznice má poprvé za svou historii vlastní znak i vlajku. Proč se vedení obce k tomuto kroku uchýlilo a jaká je symbolika voznického znaku?
V historii obec Voznice figurovala jako součást města Dobříše, což například dokazuje Indikační skica Stabilního katastru z roku 1839, v níž lze najít otisky pečetí se znakem města a erbem tehdejší vrchnosti, knížecího rodu Colloredo-Mansfeld. V současnosti je obec tvořena dvěma místními části (Chouzavá a Voznice) v rámci katastrálního území Voznice a samostatný obecní znak doposud neměla. Obecní zastupitelstvo se tak rozhodlo tento stav změnit. „Obyvatelé byli s variantami znaku a postupem tvorby od heraldika seznámeni na veřejném zasedání. Vítězná varianta byla pak zveřejněna a obyvatelé se k ní staví kladně,“ uvedla paní Ing. Blanka Machová, místostarostka obce.
Symbolika znaku a vlajky
Obecní zastupitelstvo Voznice vybíralo ze čtrnácti možných variant nové vlajky a znaku, kdy autorem vítězné varianty je heraldik a vexilolog Mgr. Jan Tejkal. Jednotlivé symboly by měly mimo jiné vykazovat zřetelný významový vztah k té lokalitě, kterou reprezentují. Součástí znaku jsou tak nejen takzvaná mluvící znamení, ale i několik heraldicky relevantních historických a geografických charakteristik obce.
Co symbolizují prvky na novém znaku obce Voznice?
Vzhledem k tomu, že ani pro jednu ze dvou místních částí není doložena historická pečeť, autor zvolil jako dominantní heraldickou figuru vozové kolo, od něhož je i odvozen samotný název obce. Variantně jej doplnil o odkazy na zdejší krajinu, přírodní rezervaci a šlechtický rod Mansfeldů – jakožto zakladatelů obce.
Vozové kolo (mluvící znamení) odkazuje k samotnému názvu obce Voznice, a to jako k místu, kde jezdily vozy po staré zemské silnici. Obecné figury jehličnatých stromů podpořené zelenou barvou štítu (mluvící znamení) pak podle alternativního výkladu označují totéž co Hvozdnice, tedy místo v lesích či v lesnatém pohoří. Voznické rybníky a potoky pak symbolizuje vlnkové dělení štítu (heroldská figura). V rámci znaku není opomenuta ani přírodní rezervace Andělské schody s četným výskytem zástupců fauny a flóry, na což odkazuje modrý zvonkovitý květ (obecná figura). Tyto dva květy mohou označovat buďto hořce hořepníku (vyjádřeného v heraldické stylizaci obecně jako modrý zvonkovitý květ), nebo modráska očkovaného (heraldicky stylizovaného obecně v podobě modrého motýla). Počet modrých květů pak odkazuje ke dvěma místním částí obce – Voznice a Chouzavá.
V tuto chvíli vedení obce ještě čeká na schválení v Poslanecké sněmovně, které je pro užívání znaku nezbytné.